Search Results

Search results 1-20 of 77.

ALIŞAMADIM Sen geçtin yine ben sınıfta kaldım; Bir türlü yanına ulşamadım. Sevda sınavından teşekkür aldım; İhanet dersine çalışamadım... Gözlerim kapansa uykusuzluktan, Korkarım hocama saygısızlıktan, Bir örnek istedi duygusuzluktan; Seni diyecektim konuşamadım... Vefasız olmayı bilmedim diye, Adını kalbimden silmedim diye, Okuldan atıldım gülmedim diye; Tebessüm etmeye alışamadım... Anonymous

AKŞAM ERKEN İNER Akşam erken iner mahpusaneye. Ejderha olsan kar etmez. Ne kavgada ustalığın, Ne de çatal yürek civan oluşun. Kar etmez, inceden içine dolan, Alıp götüren hasrete. Akşam erken iner mahpusaneye. İner, yedi kol demiri, Yedi kapıya. Birden, ağlamaklı olur bahçe. Karşıda, duvar dibinde, Üç dal gece sefası, Üç kök hercai menekşe... Aynı korkunç sevdadadır Gökte bulut, dalda kaysı. Başlar koymağa hapislik. Karanlık can sıkıntısı... "Kürdün Gelini"ni söyler maltada biri, Bense volta´day…

Ağzında Girit Yasemini senin ülkende cüceler vardı boyları hüzünden kısalan donmuş gözyaşları kurumuş otlar ve adını anımsamadığım bir sürü hüzünlü şey vardı hüzün programlanmıştı bilgisayarlara bile babanın bir beyin cerrahının tamir çantası olduğu söylentisine gelince bence kuru iftira ama yukarılık kompleksini kimden kaptığı bilinmiyor annense bir şişenin içinde batık gemileri bekleyip durmuş yıllarca kiralık kardanadamlarla çıkmış küf rengi yolculuklara ve kadınlar hamamında ayyaş bir ayı gi…

Adın Dilimde Olacak Daha kaç mevsim geçecek böyle, Sensiz geçen gecelerin hesabını kimden soracağım! Yokluğunun acısı nasıl dinecek, söyle! Yalnız geçen günlerin çetelesini nasıl çıkaracağım! Anıları yazdıkça, düşlerim azıyor, Gönüldeki keşkelerin sırrını elbet çözeceğim. Sesini duydukça zavallı yüreğim sızlıyor, Yaşanan sevdaların romanını bir gün yazacağım. Yine zamansızca çınlıyor kulaklarım, Son sözlerini bilmesem, gel diyorsun sanacağım, Uzaklara dalmışım, hayalinle meşgulüm, Hayır diyeceği…

ADIM SONBAHAR nasıl iş bu her yanına çiçek yağmış erik ağacının ışık içinde yüzüyor neresinden baksan gözlerin kamaşır oysa ben akşam olmuşum yapraklarım dökülüyor usul usul adım sonbahar Attila İlhan

ADANMIŞ HAYAT Mahkumum seni sevmeye Hazırım senin için ölmeye Mutluluk için can vermeye Hazırım seni candan sevmeye Mutluluk kalbine girmeye Senin için kabre girmeye Mutluluk adını sana vermeye Hazırım senin Kalbine girmeye Mahkumum seni sevmeye Ben sevdim sen dur bekle Mutluluktan kuşlar gibi uçmaya Hazır bekle ben geldim işte Yanaklarından gülücükler Dilinden dökülen tatlı sözler Gönlünden dışarı akan sevgin Hazırım seni bunu için sevmeye Esaretten kurtar beni seveyim Zincirlerimi kır kurtar b…

[GLOW=teal]ACININ TUTANAKÇISIYIM Acının tutanakçısıyım Anlatıp dururum aşkları Ayrılıkları ve o destan Yalnızlığını ömrümüzün Göçebe, Gezgin ve Aylak Biri miydim aklıma gelmedi Bir çingeneyle bir bilici Hep aynı şeydi bildiğim Ve serseriliğimdi aşklar Bir masalcıydım belki de Yaşadım o büyük serüvenleri Yolculuklar tarihimdi benim Acılar yaşanıyordu yurdumda Peşpeşe yakılıyordu kentler Bense hep oralardaydım Daha yangın başlamadan önce Ahmet Telli [/GLOW]

[GLOW=chocolate]ESENLİK SİZE O gün bu gün size özendim Her yerde, hava, toprak, deniz Bir serüvendi, gökteyseniz Çıktım, yok, yerdeyseniz indim İlkin, size içkiyi tattırdım Ömür boyunca sarhoşsunuz Ne açsınız artık ne susuz Sizsiz ben de susuz kalırdım Size geceyi de öğrettim Onda düşlerle çoğaldınız Yaşantıda yorgun ve yalnız Değilsiniz; sizi ürettim Biterdi belki bir uykuyla Her şey ve tadından ötürü Gördünüz ki bundan ileri Bir şey var çağıran tutkuyla Çağırdım, çağırdım, çağırdım Bir böcek g…

[GLOW=orangered]ELDE VAR HÜZÜN söyleşir evvelce biz bu tenhalarda ziyade gülüşürdük pır pır yaldızlanırdı kanatları kahkaha kuşlarının ne meseller söylenirdi mercan koz nargileler zamanlar değişti ayrılık girdi araya hicrana düştük bugün ah nerde gençliğimiz sahilde savruluşları başıboş dalgaların yeri göğü çınlatan tumturaklı gazeller elde var hüzün o şehrayin fakat çıkar mı akıldan çarkıfeleklerin renk renk geceye dağılması sırılsıklam aşık incesaz kadehlerin mehtaba kaldırılması adeta düğün h…

[GLOW=deeppink]EKSİK RESİMLER -Zeynep Ece’ye- Çocukların yaptığı resimler gibiyiz Eksik resimler Ama öyle canlı, öyle bereli Gözlerimiz dağılmış gül biçimi Yol kesiyor bir uçtan bir uca Sarı bir acı şimdi yapraklar Ve yüreğin orta yeri Her sabah kimseler uyanmadan Yeni bir hendek açıyoruz Büyüyen bu kentin kıyısında Çekip almak için Boğulmadan içerde Çocuk seslerimizi Korkumuzu gömmek için bu hendek Korku nedir Öyle utanmış ki bizden Dağ keçileri vardır ya Hani kendinden daha sessiz bir suya İnc…

[GLOW=blue]EBABİL Alıp içinde sesler uçuşan bu akşamdan Hafızamı bir deniz kıyısına çeken yol, Aydınlık rüyaların peşine düşen gondol Mavi bir denizde yüzer gibi yanan şamdan. Tuşların üstünde karanlığın heyulası Ve birden kalbe çırpınışlar veren hatıra. Çekmede beni saadet dolu dünyalara Mine parmaklarında sedalaşan hülyası. Sıyrılmada gözlerimden yıllarca geceler Ve yalnız kalmada bir yaza ram olan sahil, Uçuşmada gökyüzünde bir sürü ebabil: Sevgimi ve hasretimi ebedi kılan yer. Açık pancurlar…

[GLOW=red]Bakmalar Denizi Bakmalar görüyorum bütün gün türlü bakmalar Pencere bakması, sabahlar bakması, yeşil otlar bakması Hepsi de beni buluyorlar, hepsi de bir yağmur uysallığında Gördüm suyun ki yumuşak, gördüm ağacın ki katı Gördüm ama şey, gördüm ama nasıl, gördüm ama bu kadar göz Aynı bir gözler denizi, aynı bir o kadar canlı. Bakmalar görüyorum, gök ortası gibi karşımda Bulutta göz, uçakta göz, derinlikte göz Göz oluyorlar birden, bu gözler de yatağa iç yapanları Masaya üst yapanları bu…

Bakma Bana Öyle Bakma bana öyle Hem seni sevmiyorum diyorsun Bana hakaret ediyorsun Hem de bana gözlerinle Seni seviyorum diyorsun Yapma bunu bana Beni aldatma gözlerinle Başka kimse yok mu bakacak Bana öyle bakma Beni öldürecekmiş gibi bak Gözler yalan söylemez Sen de beni seviyorsun Belki de bu benim fikrim Bu gururunu bırak artık Oyun oynama benimle Dayanacak gücüm kalmadı Artık ya sevdiğini söyle Ya da bana bakma o gözlerle Eğer sevmiyorsan beni Gözlerine de öğret bunu Eğer benimle dalga geç…

Bahar Bahar’a özel Bir gün çiçekler açarsa, Ak güller çok kırmızılar azsa, Hor görme ne olur doğadansa, Aklını alıp gitmesin sakın, Rakamlara döküp hesaplayınca... Bırakma sakın herşeyi hesaba, Aklında olsun hesapta olmayanlarda, Hiç yanlış yapmadan yaşasanda, Akar gözünden bir gün yaşlar, Rakıyla kafayı bulunca... Baharın sonu hep yaz olsun, Aklını alan bir tek kişi O olsun, Hatırlamak istemediğin anda bile, Aklına takılıp dursun, Resimler derdine ortak olsun.... 25.11.2000 Yusuf Kenan Emre

Bağışla Ya zamanından çok erken gelirim Dünyaya geldiğim gibi Ya zamanından çok geç Seni bu yaşta sevdiğim gibi Mutluluğa hep geç kalırım Hep erken giderim mutsuzluğa Ya herşey bitmiştir çoktan Ya hiçbir şey başlamamış Öyle bir zamanına geldim ki yaşamın Ölüme erken seviye geç Yine gecikmişim bağışla sevgilim Seviye on kala ölüme beş Aziz Nesin

Bağrıma Taş Basarım Sen de haklısın ama en çok hangimiz haklı? Doğrusunu eğer sen biliyorsan susarım... Bu aşk ile yitirmek pahasına bu aklı, Sana sarılmak varken, bağrıma taş basarım... Geceyi dinliyorum senin sesin yerine, Beni benden ediyor aşk derinden derine. Nasıl vuruldum diye vicdansızın birine Böyle kendi kendime nefretimi kusarım... Öyle seviyorum ki, senden ötesi bomboş... Gönül içmeden sarhoş, ben de gönülden sarhoş... Elveda sana aşkım, ölüm sensizlikten hoş; Yaşayamam ben sensiz, b…

Badem Ağacı Ey Valentine Nasıl bir sevgiliydi ki Gün oldu 14 Şubat Ölüm yıldönümleri anılır Anılar unutulana dek. Doğum günleri kutlanır Hatırlayanlar kalana dek. Ya sevgililer günü Tüm dünyadaki güzel kadınlar Tüm badem ağaçlarının pembe çiçekleri Sizin olsun Kutluyorum sizi Hiç olmazsa bu gün Sevgilimin gözlerinde... Tevfik Ceritoğlu

Baba Bana Bağırma yol ıslanmasın diye şemsiye açanlara... baba bana bağırma bülbülleri kaçırdın ormanlarımdan kulaklarımın kapılarını havalara uçurdun kapılar baba kapılar pencereleri alıp gittiler tenorlar kaçtı ses tellerinden çevreye saçıldı yavru diktatörler seni ne sopranolar istedi de vermedik baba baba bana bağırma bayrak direklerine konan kartalları anlat uzun uzadıya nasıl da göremediler avcıları o keskin gözleriyle vah hah ha şans yıldızlara özgü bir yalan baba yıldızlara tükürüp tükür…

Hasretinden Prangalar Eskittim Seni, anlatabilmek, seni, iyi cocuklara,kahramanlara, haldan bilmez kahpe yalana Seni, anlatabilmek seni, Namussuza, haldan bilmez, Kahpe yalana. Ardarda kaç zemheri, Kurt uyur, kuş uyur, zindan uyurdu. Dışarda gürül gürül akan bir dünya.... Bir ben uyumadım, Kaç leylim bahar, .......... .......... Ahmed Arif

Gözlerin gözlerinde tanır gibi oldum seni hayata gülümsemeye çalışan kalbinin bakışlarına düşen güzelim yansımalarında.. kocaman küçümen yaşına sığdırdığın onca yükün kah kadınsı kâh çocuksu içten konuşmalarıydı paylaştıkların.. aldırdığın kaşlarında hatırlamak istemez gibiydin unutmaya çalıştığın günlerin,ayların,yılların kalın, kapkara, yitirilmiş umutlarını.. ardında kalan ince çizgilerindeyse belki hiç tatmadığın dişiliğinin okşanasılığını hoyrat sözcüklerinde gizli zerafetinin sevilesiliğin…