Search Results

Search results 1-20 of 21.

Sualtı Navigasyon (Sualtında Hedef Bulma) Nedir ? Sualtı Navigasyonu nasıl yapılır? Sualtında Orienteering (Underwater Orienteering), aletli dalgıçların pusula ve mesafe ölçer kullanarak su altında oluşturulmuş parkurları tamamlama becerisini ölçen bir spordur. Parkurlar değişik mesafelerde bulunan hedeflerin bulunması veya belirlenmiş noktalardan geçilmesi esasına dayanmaktadır. Yarışmalar hem erkek hem de bayan sporcular için düzenlenmektedir. Yarışmacılar maske, monopalet, dalış tüpü, regülat…

ilk çağdan günümüze İlk Çağlardan Bugüne Dalış Türleri ve Tarihçesi Yüzyıllardır insanlar nefes tutarak dalmayı dünyanın çeşitli yerlerinde uygulamışlardır. İlk defa en az 5000 sene önce insan okyanus dipleri ile tanışmış ve aklı ve keşfetme arzusu ile bugünkü duruma gelmiştir. Suyun altını keşfetmek belki de her insanın düşlerini süslemiştir. Avlanmak, keşfetmek, tekneleri tamir etmek veya ele geçirmek istekleri, hazineler bulma hayalleri su altında uzun süre kalabilme isteğini arttırmıştır. Ba…

KREDİ KARTI HAKKINDA

dipdiver - - GÜNDEM

Kredi Kartları Hakkında.. Normalde bir firmanın mağazasına gittiğimizde ve ödemememizi kredi kartımızla yaptığımızda kasadaki eleman kartı önce POS makinasından daha sonra ise mağazanın KASASININ ÜZERİNDEKİ BAŞKA BİR MANYETİK OKUYUCUDAN geçirir!!! Ondan sonra kasa fişi yazılmaya başlar. Yani POS makinasi gibi kredi kartınızı başka bir okuyucudan da kaydırır ve böylece KARTINIZDAKİ TÜM GİZLİ KALMASI GEREKEN BİLGİLER O FİRMANIN BİLGİSAYAR SİSTEMİNE GEÇER. Belki kişisel birçok bilginiz bile..!!!! Ş…

BANA BİR ŞARKI SÖYLEBana Bir Şarkı Söyle Özledim sesini ne olur konuş Bir gül açtır zamanların ötesinden Karanlıklar içindeyim, kapkarayım bugün gel Gök mavisinden, deniz mavisinden Bana bir şarkı söyle İçimde bir şey kımıldıyor Gözlerim kan çanağı, yorgunum, uykusuzum Bir baksana ne haldeyim deli divane Yaralıyım, çaresizim umutsuzum Bana bir şarkı söyle Yağmur ol yağ üstüme, güneş ol ısıt Dökül karanlığıma ışıklar gibi Al beni, en uzaklara götür Sesin, aksın içimde bir pınar gibi Bana bir şark…

Aşk'a Dönüş Dönebilmek o dönüşü olmayan yollardan Sürekli bir aldanış bir daha bir daha Hiç bitmeyecek gecelerden bir sabaha Çıkabilmek ve sevmek durmadan usanmadan Konuşmak konuşmak gözlerle fısıltılarla Duymak büyülü sıcaklığını beyaz ellerin Her geçen dakika var olduğunu anlamak için Yaşamak arzu dolu dudaklarda, şarkılarla Unutmak ne varsa kötülükten yana İnmek sevilen gözlerin derinliğine Öyle mutlu, öyle sarhoş, alabildiğine Bin yıl içmek o sulardan kana kana Her gün ona koşmak dağlardan t…

Aşk Şairi Acılar vardır, bir de çaresizlikler Ne zaman başladıysa benim öyküm Yürüdük, kim bilir kaç yıl beraber Bir yanımda aşk, bir yanımda ölüm Durup kirlendim yaşadıkça Aşktı beni yıkayan, Arıtan su Dünyamı saran bir uçtan bir uca Hep o bir gün sevememek korkusu Ben kalbimi o taşlarda biledim Bütün pisliklerini yeryüzünun Kazıdım hançerimle yeniledim Son dakikasında bile ömrümün Ben Tanrıdan başka bir şey istemem Her sevgiye açık olsun pencerem Ümit Yaşar Oğuzcan

Hava kullanımı, yüzerlilik ve ileri dalış becerileri Dalış sporuna yeni başlamış hemen her dalıcı, kendilerinden daha tecrübeli “ağabey”lerinin idareli hava kullanmasına imrenerek bakar. Haksız da değildir. Aynı parayı ver, sen 20 dk.da çık diğerleri 50-55 dk. dalsınlar hem de iki katı fazla derinliğe. Oldu mu şimdi bu? Şu anda hangi seviyede olursak olalım, genel olarak hepimiz başlangıçta bu hisse kapılmışızdır. Tabi bu durumun altında yatan gerçek, tecrübeli dalıcıların bir süre sonra balıkla…

KARADENİZDE SORUMLU BALIKÇILIK İLKELERİ Karadeniz ülkemiz su ürünlerinin yarısından fazlasının üretildiği bir denizdir. Ama su ürünlerin stoklarında önemli azalmalar var. Hatırlayın ,Bir dönem karaya vuran ve tarlalarımıza döktüğümüz hamsiler artık yok. Oysa Karadeniz halkı tamamen balığa bağlı , Binlerce kişi bu denizden geçiniyor. Hamsi Karadeniz de ki doyuruculuğun , bereketin simgesidir.Karadeniz ,Karadenizli ve \\\"Hamsi \\\"yani bu efsanevi yaratık , hep birbirini anımsatır .Hamsi , Karade…

Resmi Gazete Tarihi: 02.09.1997 Resmi Gazete Sayısı: 23098 PROFESYONEL SUALTIADAMLARI YÖNETMELİĞİ Birinci Kısım Genel Hükümler Birinci Bölüm Dayanak, Amaç, Kapsam ve Tanımlar Dayanak ve Amaç Madde 1- Bu Yönetmelik, 618 sayılı Limanlar Kanununun 6 ncı maddesi ve 815 sayılı Kabotaj kanununun 3 üncü maddesi ile 10.8.1993 tarih ve 491 sayılı KHK’nin 2 nci maddesinin “b, f ve h” bentleri hükümlerine göre, T.C. karasuları ile göller ve nehirlerde yapılacak sualtı çalışmalarında profesyonel olarak çalı…

Perşembe, 29 Mart 2007 Uzun ve yorucu bir yolculuğun ardından Güney Kutbu'na ulaşan Türk dalgıç ekibi, dondurucu soğukta dalış yaptı. Ekip üyeleri, kutupta Türk ve Fenerbahçe bayrakları açtı. Türkiye'nin sualtı görüntüleme uzmanlarından Ateş Evirgen başkanlığında Güney Kutbuna giden 10 dalgıç, dondurucu suların derinliklerine dalarak fotoğraf çekti. Grup, Türk bayrağınıda Güney Kutbunda dalgalandırdı. 34 saatlik uçuş Ateş Evirgen başkanlığındaki 10 kişilik ekibin sadece gidiş yolculuğu uçak ve g…

Küresel ısınma Türkiye'de denizleri nasıl etkileyecek? Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) tarafından hazırlanan "Küresel Isınma ve Türkiye" konulu rapora göre küresel ısınma nedeniyle Batı Akdeniz’de tropikalleşme başladı. Deniz suyunun ısınmasıyla Hint Okyanusu'ndan geldiği tespit edilen 30'un üzerinde yeni tür renkli balıklar tatil köylerinde sofraları süslerken, tadı geleneksel Akdeniz balıklarını aratıyor. Raporda, halen 300 civarında Kızıldeniz kökenli denizel türün Akdeniz’de yaşadığı…

[imgsualtresmiwe7.jpg Shot at 2007-07-11=http://img243.imageshack.us/img243/6538/sualtresmiwe7.th.jpg][/url]Bir çok dalıcı çoğu zaman plan yapmayı unutur yada kendine güvenerek aldırmayabilir. Tüm dalışlarınızı planlamalı ve planladığınızı da dalmalısınız. Atlanan bir diğer noktada iki dalış arası yüzeyde geçirmeniz gereken zamanı hesaplamanızdır. Emniyet Duraklamaları Rekreasyonel dalış tabloları her ne kadar dekosuz dalışlar için hazırlanmışsa da, bazı zamanlar daha muhafazakar hareket edip, b…

Havası tükenmek üzere olan ilk dalıcı olmaktan sıkıldınız mı? Daha büyük bir tüp takabilir ya da aşağıda verilen üç strateji sayesinde bir sonraki dalışınızda 35 bar daha fazlanız olur. Yüzeye çıkış beklemelerinde, dalış hocası kontrollerini yapar ve her dalıcının hava durumunu kaydeder. Yüzeye doğru güvenli ve ağır bir çıkış ve komple bir güvenlik beklemesi yapmış olsanız bile, 25 bar havanızın kalması, sınıra epey yaklaşmış olduğunuzu gösterir. Ama dalıcıların çoğunun 40, 55 hatta 75 psi hava…

Uzun ve yorucu bir yolculuğun ardından Güney Kutbu'na ulaşan Türk dalgıç ekibi, dondurucu soğukta dalış yaptı. Ekip üyeleri, kutupta Türk ve Fenerbahçe bayrakları açtı. Türkiye'nin sualtı görüntüleme uzmanlarından Ateş Evirgen başkanlığında Güney Kutbuna giden 10 dalgıç, dondurucu suların derinliklerine dalarak fotoğraf çekti. Grup, Türk bayrağınıda Güney Kutbunda dalgalandırdı. 34 saatlik uçuş Ateş Evirgen başkanlığındaki 10 kişilik ekibin sadece gidiş yolculuğu uçak ve gemi aktarmalı olarak ya…

img131.imageshack.us/img131/9881/2qss32vxn0.gif D E N İ Z K I Z I O gün sahilde gördüm seni, Pamuk ellerinle,karıştırıyordun masmavi denizi, Sen bir hırsızsın,beni benden çaldın, Ufkumun derinliklerinde, parlayan yıldız oldu,masmavi gözlerin, Simsiyah saçların,sanki kanım dolaşıyor damarlarımda, Vurdu aşkın,sanki yemledi denizdeki balığa, Esirlik kıştan,bahara mıhlanmış oldu beden, Okyanuslara haykıracağım seni, Mavi denizin alabora olamaz yelkenin, Gözlerin mavi sonsuzlukta, Bilmediğin sevda,re…

Hava Tüketimini Azaltmanın 18 Yolu Bütün bu "kusursuz özür yağmuru"na karşın büyük bir ihtimalle sen diğer dalıcılardan daha heyecanlı olabilir ve böylece daha hızlı ve daha verimsiz solunum yapıyor olabilirsin. Heyecanlılık hava israfıdır. Gerçekten de birçok dalıcı senin tüpünü çabuk boşaltmanın nedeni olarak sinirli, heyecanlı bir yeni dalgıç olduğunu düşünürler. Bu önyargıda ısrar edilir, çünkü maalesef bunda bir parça doğruluk payı da vardır. Bütün hava oburları sinirli veya heyecanlı çayla…

İlk Çağlardan Bugüne Dalış Türleri ve Tarihçesi Yüzyıllardır insanlar nefes tutarak dalmayı dünyanın çeşitli yerlerinde uygulamışlardır. İlk defa en az 5000 sene önce insan okyanus dipleri ile tanışmış ve aklı ve keşfetme arzusu ile bugünkü duruma gelmiştir. Ege denizindeki sünger avcıları tarih kitaplarına, mitolojilere geçmiş ve adeta efsaneleşmiştir, Heredot’un hikayelerine dahi konu olmuştur. Suyun altını keşfetmek belki de her insanın düşlerini süslemiştir. Avlanmak, keşfetmek, tekneleri ta…

twoturtlestogetherzv9.th.jpg

192347.jpg Balıklar denizden dışarıyı ve uzağı daha iyi görebilir. Çünkü bizleri ayna gibi gösteren suda yaşarlar. Bu balığın durumu, güneşli bir günde karanlık bir odanın penceresinden dışarı bakan bir kimsenin durumu gibidir. Dışarıdan içerisi karanlık gibi görünürken, içeriden bakıldığında dışarıdaki herşey olduğu gibi görülür. Su sathı ise tıpkı bir mercek vazifesi yapar. Satha 10° den yüksek bir açıyla düşen bütün ışınlar, suyun içinde, eğim arttıkça geliş doğrultusundan sapan bir açı ile k…

18ey0.jpg simitleri almıştım. üsküdar iskelesinden bir vapura binecek, koparıp koparıp simitleri martılara atacaktık. Eminönü nde inecek bukez kadıköy vapuruna binecektik ve martılar bize alışacak. saçların savrulacak rüzgarda tel tel martılar konacak ve köpükler arasında bir martı şarkı söyleyecek istanbul un tüm martıları bize uçacakl çığlıklar çığlıklara karışacak gökyüzü beyaz kuşların dansına bakacak ve sen ve ben gün inerken suya kızıllığında akşamın ismini daha bilmeyeceğim ve bir bulut g…