Giriş yapmadınız.

Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez

ASiMELEK

.:: BOARD CHEF ::.

• Konuyu başlatan "ASiMELEK"

Seviye: 63 [?]

Tecrübe: 79 553 572

Sonraki Seviye: 86 547 382

Toplam Teşekkürler: 35695

• Özel mesaj gönder

Skorpion

1

26.02.2018, 11:48

Giresun’un İçinde Türküsünün Hikayesi

Giresun yöresine ait olan "Giresun`un İçinde" türküsü, Feride adında güzel bir kıza sevdalı iki delikanlı arasında yaşanan çekişmeyi anlatıyor.

Karadeniz`in suları gibi hırçın bir yapıya sahip olan Feride, Giresun`un şirin bir köyünde yaşar. Genç kız, köyün mazlum delikanlısı Ömer`le tutkulu bir sevda yaşamaktadır. Feride`nin ailesi de bu birlikteliği onaylar. Fakat Feride`ye sevdalı bir diğer kişi de köyün belalılarından Musa`dır.

Feride`nin Ömer`le bir sevda yaşadığını öğrenen Musa çılgına döner. Peşine adamlarını da takarak genç adamı öldüresiye döver. Feride`den vazgeçmeye niyeti olmayan Ömer ailesini de alarak genç kızın evine giderek söz keserler.

Birbirine sevdalı iki genç, Musa’nın her fırsatta yaptığı zulümlere ve ortaya attığı iftiralara karşı en sonunda kaçma kararı alırlar. Ailelerin rızasıyla bir gece köyden kaçmak için buluşan iki gencin yolunu Musa keser. Gözünü kan bürüyen Musa acımadan bu iki sevdalı genci öldürür.

Giresun'un içinde
İki sokak arası
Altı kurşun attılar
Üç de piçak yarası

Vuruldum düştüm yere
Gidemedum uzağa
Ne edelum sevduğum
Düşürdüler tuzağa

Giresun'un içinde
Yeşil fındık bahçesi
Vurdular sevduğumi (Feride'mi)
Yere düştü kopçası

Vuruldum düştüm yere
Gidemedum uzağa
Ne edelum sevduğum
Düşürdüler tuzağa

Vuruldum sevduçeğum
Kanar yüreğum kanar
Alamadum ben seni
Yanar yüreğum yanar

Vuruldum düştüm yere
Gidemedum uzağa
Ne edelum sevduğum
Düşürdüler tuzağa

Ali Osman Özyakupoğlu - Mustafa Küçük - Azize Gürses

Kullanılmış Etiketler

Giresun’un, HİKAYESİ, İçinde, Türküsünün

Sayaç:

Hits bugün: 53 072 | Hits dün: 62 148 | Hits rekoru Günlük: 565 060 | Hits toplam: 38 056 967 Günde Hits: 1 435 042 | Tıklama bugün: 292 028 | Tıklama dün: 203 379 | Toplam Tıklama: 153 414 894 | Tıklama Rekoru Günlük: 1 060 445 | Günlük Tıklama : 5 784 929 Toplam (gün olarak): 265 198 | İlk Sayım: 18.06.2011, 14:13